V dnešní době nám internet v mnohém usnadňuje život a tím šetří čas. Jednou z těchto jeho předností je online nakupování, s kterým přišel do styku snad každý z nás. Ač se jedná o skvělou věc, tak i zde se může vyskytovat nebezpečí. Existují však pravidla, které když dodržíte, snížíte rizika na minimum.
Prověřujte
Jestliže na nějakém webu nakupujete poprvé, tak neváhejte, zadejte si jej do vyhledávače a pořádně si pročtěte reference. Obezřetní buďte zvláště u levných e-shopů vyžadující platbu předem. Mohlo by se totiž jednat o podvod a vy už své peníze ani objednané zboží nikdy neuvidíte.
Zvolte silné heslo
Při online nákupu je ve většině případů nezbytná registrace. Až budete zadávat heslo, tak si dejte záležet, aby bylo opravdu silné. Také se vyvarujte používání stejných hesel na různých stránkách a pokaždé při nové registraci si vymyslete nějaké další.
Řekněte o sobě jen to nezbytné
Další věc, na kterou je třeba jít s rozvahou při registraci, je zadávání kontaktních a osobních údajů. Nikdy na sebe neprozrazujte příliš mnoho, protože nikdy nevíte, kdo toho může zneužít.
Kartou plaťte opatrně
Předtím než zboží zaplatíte kartou, tak si zjistěte, zda jsou vaše údaje během platby šifrovány protokolem HTTPS. Pozornost věnujte i zprávám od vašeho prohlížeče o neplatnosti certifikátu a popřípadě nakupte na jiném e-shopu.
Když Wi-Fi, tak vlastní
Online nákupy si obstarávejte pouze doma, kde jste připojeni na vlastní Wi-Fi síť. Pokud totiž nakupujete na veřejné Wi-Fi, tak riskujete, že není zabezpečená a vaše údaje může vidět kdokoliv a následně je zneužít.
Čtěte
Před potvrzením objednávky si přečtěte smluvní podmínky a až poté odškrtněte, že s nimi souhlasíte. Jen tak budete mít jistotu, že vás při případné reklamaci nic nepřekvapí.
Kontrolujte
Až vám bude balík s objednaným zbožím doručen, tak jej nezapoměňte před převzetím zkontrolovat. Nikdy nepřebírejte zásilku, která je nějak porušená. Když se tak stane, sepište s dopravcem protokol a vraťte ji zpět obchodníkovi.